Wysokość ekwiwalentu ..... obraża Pracowników!
Pan Prezes
Szanowni Państwo,
W imieniu MOZ NSZZ „Solidarność” zwracamy się z uwagami dotyczącymi prowadzonego dialogu w sprawie wysokości zwrotu kosztów prania odzieży roboczej.
W dniu 20 lutego 2025 r. oficjalnie po raz kolejny (pisma piszemy od września 2024 r.) zwróciliśmy się do Państwa z wnioskiem o przesłanie propozycji podwyżki ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej drogą elekroniczną (e-mail). Niestety do do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pismo. Zamiast tego, w dniu 17 marca 2025 r. otrzymaliśmy od Państwa zaproszenie na spotkanie online w tej sprawie, bez wcześniejszego ustalenia zasad i terminu oraz bez uprzedniego przedstawienia propozycji, o którą wnioskowaliśmy. Takie działanie stanowi lekceważenie formalnego dialogu społecznego oraz zasad współpracy z organizacją związkową.
Oczekujemy, niezwłocznego przesłania propozycji podwyżki ekwiwalentu w formie email zgodnie z naszymi wcześniejszymi wnioskami. Podjęcia konstruktywnego dialogu w sprawie podwyżki ekwiwalentu w sposób rzetelny i partnerski. Ponadto, wyrażamy sprzeciw wobec pozorowanego dialogu w sprawie podwyzki ekwiwalenu za pranie odzieży roboczej, który opóźniany jest przez Pracodawcę od września 2024 r. oraz prób prowadzenia tych rozmów w niewłasciwym trybie.
Zgodnie z przepisami prawa pracy, wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej powinna być ustalona w ramach konsultacji dotyczących zmian w regulaminie pracy.
Tymczasem Państwo zamierzacie prowadzić te rozmowy w ramach Komisji BHP, która nie posiada uprawnień do konsultacji regulaminu pracy.
Komisja BHP nie jest organem właściwym do ustalania ekwiwalentub - jej rola ogranicza się do monitorowania warunków pracy i bezpieczeństwa, a nie do negocjacji warunków finansowych. Dialog na temat podwyżki ekwiwalentu powinien odbywać się w ramach konsultacji z organizacjami związkowymi, ponieważ dotyczy praw pracowniczych i wymaga zmiany regulaminu pracy.
Państwa działania odbieramy jako próbę pozorowania dialogu, co stoi w sprzeczności z zasadami współpracy ze związkami zawodowymi oraz obowiązkami pracodawcy wynikającymi z Kodeksu pracy.
Oczekujemy:
1. Niezwłoczne rozpoczęcie konsultacji z organizacjami związkowymi w sprawie zmiany regulaminu pracy i podwyżki ekwiwalentu.
2. Rezygnacja z prób prowadzenia tych rozmów na forum Komisji BHP, która nie ma do tego kompetencji.
3. Przedstawienie propozycji podwyżki ekwiwalentu drogą pisemną, zgodnie z wcześniejszymi wnioskami Związku.
Zwracamy się z pilnym wnioskiem o rozpoczecie rzeczywistych negocjacji dotyczących wysokości ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej.
Obecna stawka ekwiwalentu jest rażąco niska i nieadekwatna do rzeczywistych kosztów ponoszonych przez pracowników, co jest dla nich sytuacją urągającą i stanowi przejaw braku poszanowania ich podstawowych praw.
Przypominamy, ze ekwiwalent ten ma rekompensować rzeczywiste wydatki pracowników, a jego obecna wysokość, nieodzwierciedla realnych kosztów prania i utrzymania odzieży roboczej. Zwracamy się z wnioskiem o przedstawienie konkretnej propozycji podwyżki ekwiwalentu w terminie 7 dni od wysłania pisma za pośrednictwem poczty elektronicznej.