- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 97
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych oraz z odpisu na emerytów i rencistów.
Środki na fundusz socjalny wpłacane są na specjalnie do tego przeznaczony rachunek bankowy przez pracodawcę i są zaliczane do jego kosztów działalności.
Korzyścią dla pracodawcy jest fakt, że odpisy przeznaczone na fundusz może odliczyć od podatku, a przez to zapłaci go mniej.
Zgodnie z ustawą o funduszu świadczeń socjalnych uprawnionymi do korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są miedzy innymi pracownicy i byli pracownicy (emeryci i renciści).
Świadczenia socjalne są przyznawane załodze zgodnie z obowiązującym u pracodawcy regulaminem ZFŚS uzgodnionym ze Związkami Zawodowymi działającymi u pracodawcy Związkami.
Przepisy muszą uwzględniać tzw. kryterium socjalne, co oznacza, że decyzja o przyznaniu bądź odmowie przyznania świadczenia oraz jego wysokość są uzależnione od oceny sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej każdej osoby uprawnionej ubiegającej się o świadczenie.
Stosowanie tych zasad oznacza, że świadczenia socjalne nie są roszczeniem ze stosunku pracy i przy niespełnianiu kryteriów regulaminowych można świadczenia nie otrzymać. Prawo pracownika do korzystania z funduszu nie oznacza więc gwarancji jego otrzymania.
Tworzenie i wspieranie w trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej z Zakładowego Fundusz Świadczeń Socjalnych gwarantuje uprawnionym Ustawa o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych przjęta przez ustawodawcę tj. państwo polskie.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 429
Elżbieta Jakubowska przewodnicząca NSZZ "Solidarność" w Netto i Netto Indygo wygrała w sądzie pracy sprawę o niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków pracy Działaczka byla zatrudniona w Tesco Polska Sp. z o.o. początkowo na stanowisku sprzedawcy, a od marca 2010 r. jako lider zespołu.
Gdy w 2020 r następowały przekształcenia własnościowe związane z przejęciem Tesco Polska Sp. z o.o. przez Salling Group i zmianę dotychczasowej firmy Tesco Polska Sp. z o.o. na Netto Indygo Sp. z o.o. nastąpiła restrukturyzacja. Przewodniczącej NSZZ "Solidarność" zaproponowano stanowisko sprzedawcy w odległej kilkadziesiąt kilometrów oddalonej placówce w Legnicy. Przez około dwa lata działacz zarabiała najniższą krajową czyli minimalne wynagrodzenie. Na pogorszenie warunków pracy i degradację nie wyraziła zgody i oddała sprawę do sądu. W kwietniu br. Sąd Rejonowy w Lubinie ocenił, że wynagrodzenie Elżbiety Jakubowskiej powinno być zmienione i zaktualizowane do wynagrodzenia, jakie uzyskiwali zastepcy kierownika sklepu. Sąd uznał, że zwłaszcza po likwidacji hipermarketu Tesco Przewodnicząca MOZ NSZZ "Solidarność" otrzymywała wynagrodzenie w zaniżonej wysokości. W ocenie Sądu przeprowadzona konsultacja była nieprawidłowa i naruszała przepisy prawa. Spółka Netto Indygo złożyła apelację. 30 września 2024 r. Sąd Okręgowy w Legnicy oddalił apelację Spółki i podzielił decyzję Sądu Rejonowego w Lubinie m.in. o zasądzenie dla Elżbiety Jakubowskiej należnego jej odszkodowania.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 1002
Biorąc pod uwagę strukturę i sytuację personalną, jaka w chwili obecnej obowiązuje w sklepach, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Netto Indygo Sp. z o.o. zwraca się z wnioskiem do Zarządu obu Spółek Netto i Netto Indygo o pilne zwiększenie zatrudnienia pracowników podstawowych, pracujących w sklepach na terenie całego kraju.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 1047
Praca w dziale KASY! Treść pisma wysłanego do Zarządu Spółek Netto i Netto Indygo!