Panie Prezesie Proszę nie obrażać Pracowników!
 

 
 Pan Prezes Brian Nyeng Olesen 
 
 
Szanowni Państwo,
W imieniu MOZ NSZZ „Solidarność” zwracamy się z uwagami dotyczącymi prowadzonego dialogu w sprawie wysokości zwrotu kosztów prania odzieży roboczej.
W dniu 20 lutego 2025 r. oficjalnie po raz kolejny (pisma piszemy od września 2024 r.) zwróciliśmy się do Państwa z wnioskiem o przesłanie propozycji podwyżki ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej drogą elekroniczną (e-mail). Niestety do do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pismo. Zamiast tego, w dniu 17 marca 2025 r. otrzymaliśmy od Państwa zaproszenie na spotkanie online w tej sprawie, bez wcześniejszego ustalenia zasad i terminu oraz bez uprzedniego przedstawienia propozycji, o którą wnioskowaliśmy. Takie działanie stanowi lekceważenie formalnego dialogu społecznego oraz zasad współpracy z organizacją związkową.
Oczekujemy, niezwłocznego przesłania propozycji podwyżki ekwiwalentu w formie email zgodnie z naszymi wcześniejszymi wnioskami. Podjęcia konstruktywnego dialogu w sprawie podwyżki ekwiwalentu w sposób rzetelny i partnerski. Ponadto, wyrażamy sprzeciw wobec pozorowanego dialogu w sprawie podwyzki ekwiwalenu za pranie odzieży roboczej, który opóźniany jest przez Pracodawcę od września 2024 r. oraz prób prowadzenia tych rozmów w niewłasciwym trybie.
Zgodnie z przepisami prawa pracy, wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej powinna być ustalona w ramach konsultacji dotyczących zmian w regulaminie pracy.
Tymczasem Państwo zamierzacie prowadzić te rozmowy w ramach Komisji BHP, która nie posiada uprawnień do konsultacji regulaminu pracy.
Komisja BHP nie jest organem właściwym do ustalania ekwiwalentub - jej rola ogranicza się do monitorowania warunków pracy i bezpieczeństwa, a nie do negocjacji warunków finansowych. Dialog na temat podwyżki ekwiwalentu powinien odbywać się w ramach konsultacji z organizacjami związkowymi, ponieważ dotyczy praw pracowniczych i wymaga zmiany regulaminu pracy.
Państwa działania odbieramy jako próbę pozorowania dialogu, co stoi w sprzeczności z zasadami współpracy ze związkami zawodowymi oraz obowiązkami pracodawcy wynikającymi z Kodeksu pracy.
Oczekujemy:
1. Niezwłoczne rozpoczęcie konsultacji z organizacjami związkowymi w sprawie zmiany regulaminu pracy i podwyżki ekwiwalentu.
2. Rezygnacja z prób prowadzenia tych rozmów na forum Komisji BHP, która nie ma do tego kompetencji.
3. Przedstawienie propozycji podwyżki ekwiwalentu drogą pisemną, zgodnie z wcześniejszymi wnioskami Związku.
Zwracamy się z pilnym wnioskiem o rozpoczecie rzeczywistych negocjacji dotyczących wysokości ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej.
Obecna stawka ekwiwalentu jest rażąco niska i nieadekwatna do rzeczywistych kosztów ponoszonych przez pracowników, co jest dla nich sytuacją urągającą i stanowi przejaw braku poszanowania ich podstawowych praw.
Przypominamy, ze ekwiwalent ten ma rekompensować rzeczywiste wydatki pracowników, a jego obecna wysokość, nieodzwierciedla realnych kosztów prania i utrzymania odzieży roboczej. Zwracamy się z wnioskiem o przedstawienie konkretnej propozycji podwyżki ekwiwalentu w terminie 7 dni od wysłania pisma za pośrednictwem poczty elektronicznej.

 

 

 


Pan Prezes
Brian Nyeng Olesen
 

Szanowni Państwo,
W związku z informacjami uzyskanymi od pracowników w sprawie redukcji zatrudnienia prowadzonej przez firmy Netto i Netto Indygo oraz brakiem dialogu ze stroną społeczną MOZ NSZZ „Solidarność” stanowczo protestuje przeciwko pomijaniu organizacji związkowych w procesie zmian kadrowych.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy oraz ustawą o związkach zawodowych, pracodawca ma obowiąek informowania i konsultowania ze stroną społeczną wszelkich decyzji mających wpływ na zatrudnienie. Tymczasem w naszej ocenie podejmowane działania są realizowane bez przejrzystej komunikacji i z naruszeniem zasad dialogu społecznego.
Ponadto, zgodnie z przepisami o dialologu społecznym związki zawodowe mają prawo do uzyskiwania informacji dotyczcych polityki zatrudnienia, które mogą mieć wpływ na warunki pracy i bezpieczeństwo zatrudnienia pracowników. W związku z
powyższym domagamy się udzielenie natychmiastowych wyjaśnień w następujących kwestiach:
1. Czy pracodawca podjął‚ decyzję o ograniczeniu zatrudnienia? Jeśli tak, jakie są powody tej decyzji? Skala redukcji zatrudnienia?
2. Jakie działania restrukturyzacyjne są planowane w tym zakresie?
3.Czy ograniczenia zatrudnienia będzie skutkowały zwolnieniami grupowymi lub
zmianami warunków pracy i płacy pracowników?
4.Jakie środki osłonowe dla pracowników są przewidziane w przypadku redukcji etatów?
5.Wstrzymania dalszych działań redukcyjnych do czasu zakończenia wymaganych prawem konsultacji.
6. Przekazanie strutury zatrudnienia w poszczególnych sklepach oraz magazynach, a także struktury zatrudnienia pracowników biurowych.
Brak odpowiedzi w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma oraz dalsze unikanie dialogu społecznego uznamy za naruszenie przepisów prawa pracy i podejmiemy odpowiednie kroki prawne, w tym zgłoszenie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy.

Twoje prawa- gdy pracodawca pyta o przynależność związkową!


Koleżanki i Koledzy! Pracownicy!
Poniżej umieszczamy ważną informację, jeśli w Waszych miejscach pracy dochodzi do łamania prawa w tym zakresie zwracamy się z prośbą o przekazywanie informacji na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pracodawca nie powinien pytać pracowników o ich przynależność do związku zawodowego ani o kwestie związane ze składkami członkowskimi, ponieważ są to informacje chronione.
Podstawy prawne:
1. Ochrona danych osobowych – Przynależność związkowa jest daną wrażliwą (art. 9 RODO). Pracodawca nie ma prawa przetwarzać takich danych bez wyraźnej zgody pracownika, a samo pytanie może być uznane za niedozwoloną próbę uzyskania tych informacji.
2. Ustawa o związkach zawodowych – Art. 23 tej ustawy zabrania działań utrudniających działalność związku, w tym prób wywierania wpływu na pracowników w sprawach członkostwa.
3. Kodeks pracy – Art. 18³ KP zakazuje dyskryminacji ze względu na przynależność związkową.
Jeśli pracodawca porusza temat składek czy przynależności związkowej w rozmowach z pracownikami, może to być uznane za próbę wywierania na nich presji, co jest sprzeczne z prawem. Jeśli takie sytuacje mają miejsce, warto to udokumentować i rozważyć zgłoszenie do PIP lub podjęcie innych działań prawnych.

 

 

Treść pisma dot: 

 


Szanowni Państwo,

W imieniu MOZ NSZZ „Solidarność” stanowczo sprzeciwiamy się prawdopodobnym praktykom stosowanym przez pracodawcę wobec pracowników korzystających z prawa do zwolnienia od pracy na postawie art. 188 Kodeksu pracy.

Z naszych informacji uzyskanych od pracowników wynika, że w Magazynie Centrum Dystrybucji w Teresinie prawdopodobnie mają miejsce przypadki wywierania presji na pracowników w związku z korzystaniem z przysługujących dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem, podobno jest tzw. nacisk na zaprzestanie korzystania tych praw, bo w przeciwnym przypadku może zostać odebrana pracownikom premia uznaniowa.

 

Przypominamy, że:

  1. Zwolnienie to jest prawem każdego pracownika będącego rodzicem dziecka do 14 roku życia, a jego wykorzystanie nie wymaga zgody pracodawcy i nie może wiązać się z jakimkolwiek konsekwencjami wobec pracownika.

  2. Pracodawca nie ma prawa kwestionować decyzji pracownika o skorzystaniu z tego zwolnienia ani stosować jakichkolwiek form nacisku, w tym np. gróźb, nieformalnych sugestii czy utrudnień w korzystaniu z tego prawa.

  3. Ewentualne zastraszanie, groźby lub inne formy represji wobec pracowników mogą stanowić naruszenie przepisów Kodeksu pracy oraz być uznane za działanie dyskryminacyjne (art. 11(3) art. 18(3a) Kodeksu pracy), co może skutkować konsekwencjami prawnymi dla pracodawcy.

 

W związku z powyższym domagamy się:

  • Zaprzestania ewentualnych wszelkich działań mających na celu zniechęcenie pracowników do korzystania z przysługującego im zwolnienia.

  • Przekazania oficjalnej informacji do kadry kierowniczej, że korzystanie z art. 188 Kodeksu pracy nie może być podstawą do jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wobec pracowników.

  • Podjęcia działań zapobiegających ewentualnym takim praktykom w przyszłości, w tym zapewnienia pracownikom pełnej swobody w korzystaniu z ich uprawnień.

 

W przypadku gdyby w dalszym ciągu dochodziły do Związku informacje o naruszeniu praw pracowników, zastrzegamy sobie mozliwość zgłoszenia sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy oraz podjęcia dalszych działań prawnych.

Oczekujemy odpowiedzi na niniejsze pismo w terminie 7 dni od jego otrzymania.

Pracownicy alarmują - Spółki ograniczają zatrudnienie!

 


dot. ograniczenia zatrudnienia i unikania dialogu społecznego

 

Szanowni Państwo,

W związku z informacjami uzyskanymi od pracowników w sprawie redukcji zatrudnienia prowadzonej przez firmy Netto i Netto Indygo oraz brakiem dialogu ze stroną społeczną MOZ NSZZ „Solidarność” stanowczo protestuje przeciwko pomijaniu organizacji związkowych w procesie zmian kadrowych.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy oraz ustawą o związkach zawodowych, pracodawca ma obowiąek informowania i konsultowania ze stroną społeczną wszelkich decyzji mających wpływ na zatrudnienie. Tymczasem w naszej ocenie podejmowane działania są realizowane bez przejrzystej komunikacji i z naruszeniem zasad dialogu społecznego.

Ponadto, zgodnie z przepisami o dialologu społecznym związki zawodowe mają prawo do uzyskiwania informacji dotyczcych polityki zatrudnienia, które mogą mieć wpływ na warunki pracy i bezpieczeństwo zatrudnienia pracowników. W związku z powyższym domagamy się udzielenie natychmiastowych wyjaśnień w następujących kwestiach:

1. Czy pracodawca podjął‚ decyzję o ograniczeniu zatrudnienia? Jeśli tak, jakie są powody tej decyzji? Skala redukcji zatrudnienia?

2. Jakie działania restrukturyzacyjne są planowane w tym zakresie?

3.Czy ograniczenia zatrudnienia będzie skutkowały zwolnieniami grupowymi lub zmianami warunków pracy i płacy pracowników?

4.Jakie środki osłonowe dla pracowników są przewidziane w przypadku redukcji etatów?

5.Wstrzymania dalszych działań redukcyjnych do czasu zakończenia wymaganych prawem konsultacji.

6. Przekazanie strutury zatrudnienia w poszczególnych sklepach oraz magazynach, a także struktury zatrudnienia pracowników biurowych.

Brak odpowiedzi w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma oraz dalsze unikanie dialogu społecznego uznamy za naruszenie przepisów prawa pracy i podejmiemy odpowiednie kroki prawne, w tym zgłoszenie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy\